READING


WATCHING


GAMES


LISTENING


Photos
10. 4. 2011 16:42

Pistolový turnaj

Už podruhé se konal pistolový turnaj tříčlenných týmů, na kterém jsme dostali možnost změřit síly se soupeřem za použití pouze paintballových pistolí. Hrálo se v Praze na Císařské louce a zasoutěžit si přijelo deset družstev.


Paintballové pistole se používají jako záložní zbraně při selhání zbraně primární, nebo do budov, kde se s nimi lépe manévruje. Při běžných akcích na ně proto nepřijde řada tak často, jak by si jejich majitelé přáli a proto mnoho z nich uvítalo příležitost zabojovat si na turnaji, kam je s dlouhou flintou vstup zakázán.

 

 

Paintballová pistole není zcela obvyklý jev a proto bude dobré je na úvod trochu představit. Díky nutnosti pojmout poměrně objemný mechanismus a ráži kuličky, jsou pistole na paintball velikostí podobné obřím zbraním typu Desert Eagle. Používají se zásobníky nabíjené zespoda, velice podobné těm skutečným. Zásobník pojme pouze osm kulí, další je možno nabít do komory. Zbraň je poháněná sifonovou bombičkou. V současnosti lze sehnat prakticky jen dvě pistole, které by stály za zmínku - Tippmann TPX a Tiberius. Účinný dostřel je někde mezi 15-25 metry a stejně jako u normální paintballky zásah bolí, jako kdyby jste dostali šutrem.

 

Krása pistolového turnaje spočívá v tom, že s pistolí se manévruje a míří zcela jinak, než s útočnou puškou a především, že střelec má k dispozici velice málo ran, takže musí často přebíjet a dobře si rozmyslet kdy vystřelí.

 

Celá akce probíhala spíš formou blízkou sportovnímu paintballu. Dvě tříčlenná družstva proti sobě stála na malém hřišti s umělými překážkami a jejich úkolem bylo ukořistit vlajku, která se nacházela na protivníkově straně. Tomu samozřejmě většinou předcházela kompletní likvidace nepřátel. Hry byly velice rychlé a omezené na pět minut. Na začátku hráči stojí na startovní pozici téměř jako na startu běhu na sto metrů a po startu se snaží doběhnout co nejdál do hřiště, aby zaujali co nejvýhodnější pozici.

 

DSC_7894.jpg

 

Do turnaje se přihlásilo deset družstev, převážně z military paintball scény. Za naši skupinu teamů Sudeta Óre jsem se účastnil já za RFM a Fery s Koyotem z Forestu Litomyšl. Na začátku jsem měl poměrně velké obavy z fiaska, jelikož přestože hraju paintball už hezkou řádku let, doposud jsem byl pistolový panic a TPX jsem držel v ruce prakticky poprvé.

 

Vybaven třemi zásobníky jsem nastoupil do hry. Zvolili jsme standardní taktiku já na středu a spoluhráči na křídlech. Cílem je zlikvidovat kteréhokoli protivníka a následně zbývající hráče sevřít do kleští. Pokud se to nepovede, protivník vyřadí vašeho spoluhráče a vezme do kleští vás, je u sestavy tři na tři většinou vymalováno.

 

Ze začátku se nám dařilo. Zcela bez problémů jsme dvakrát vyhráli i když já se o naše vítězství příliš nezasloužil. Pak se ovšem karta obrátila, dostali jsme silnější soupeře a začali jsme to projíždět. Mě se ovšem začalo dařit a tak jsem většinou zůstával na hřišti z našeho družstva jako poslední a podařilo se mi s sebou do věčných lovišť vzít vždy alespoň jednoho protihráče. Naštěstí jsme takřka ani jednou nezahráli úplnou "tužku", kde by bylo za minutu vymalováno a většinu soupeřů jsme alespoň pořádně potrápili.

 

Pravda ovšem je, že není příjemné krčit se za bednou a vědět, že když vystrčíte hlavu, okamžitě vám ji někdo ustřelí a že se k vám zároveň ze třech stran blíží vaše zkáza. Většinou vám nezbude než utéct, při čemž jste zastřelen, nebo zůstat na místě a oddělat alespoň útočníka na jedné straně, než vás jeho kolega střelí do zadnice.

 

Jak se dalo čekat, zvítězili veteráni z 1. Brněnského batalionu, kteří mají letité zkušenosti se sportovním paintballem a bylo to sakra vidět. Na druhé a třetím místě byli družstva pořádajících Two Towers. My jsme skončili v druhé části výsledkové listiny, ale i přesto velice spokojení s dobrou a férovou hrou.

 

Celkově se jednalo o velice příjemnou, přátelskou a bezproblémovou akci. Díky všem!

 

 


DISCUSSION: