READING


WATCHING


GAMES


LISTENING


Blog
9. 2. 2011 14:44

Příběh MUDr. Cvacha

Jelikož část pánů doktorů dospěla k názoru, že už toho bylo všeho dost a je potřeba si dupnout podle hesla: „Když se kácí les, lítají třísky!“, rozhodl jsem se vyprávět vám příběh, který se možná stane, možná by se mohl stát, ale v každém případě se jedná o napínavý krvák s poučením na konci.


Náše story je plné adrenalinu, automobilových bouraček, rozhovorů s operátory na ústřednách, popálenin a v neposlední řadě je to pro většinu z vás i poměrně přesný návod jak přijít k penězům, takže byste si ho rozhodně neměli nechat ujít!

 

Pan doktor Cvach, čerstvý třicátník, se právě vrací ze svojí poslední tvrdé šichty v nemocnici na kraji malého města. Chudák byl skoro dva dny v kuse v práci, zachránil pět lidí, musel spát v nemocnici se sestřičkou místo svojí drahé ženy, únavou vidí dvojmo a teď ho ještě čeká poslední pří služba, než sbalí rodinku a vyrazí do rajchu za lepším. Dostane čtyřikrát tolik peněz za čtvrtinu práce! Těší se už jen na to, až zaparkuje svoji novou oktávku v garáži svého skromného baráčku za čtyři milióny, který si nechal postavit ze svého platu osmnáct tisíc měsíčně, pomucká se se svými čerstvě narozenými dvojčátky a zalehne do postele z Ikea, vedle svojí ženušky, toho času na mateřské. Už si zvykl, že všichni zlí sousedé mu jeho obydlí závidí, protože oni to ze svých osmnácti hrubého tak hezky postavit nedokázali a neumějí si spočítat jak je to možné. Franta traktorista si navíc myslí, že jezdit šestnáct hodin denně s kombajnem při žních, je to samý, jako mít dvě noční na pohotovosti po sobě. Blbec. Cvach teď hezky odjede do Německa, kde jsou samí hodní lidé, kteří si ho budou vážit, nebudou mu závidět a nosit do ordinace vizoury a domácí vejce.

 

Když pan dochtor přijíždí ke svému hradu, zachvátí ho ovšem panika. Nad vesnicí na jejímž okraji domeček stojí, probleskuje rudá záře a přesně nad místem, kde je jeho dům, se zvedá sloup temného kouře. Cvach dupne na plyn a smykem dojede na dvůr.

 

Bohužel, jelikož automechanik, který bere dvakrát víc než pan doktor, mu blbě přimontoval kolo, to při riskantním manévru upadlo a poslalo Cvachovo novotou svítící vozidlo za půl milionu do stromu. Cvach se v šoku vypotácí na dvůr svého skromného sídla a zjistí, že se opravdu stalo něco strašného. Kdoví, jestli za to můžou ti zatracení topenáři, kteří berou dvakrát tolik co on a blbě mu nainstalovali hogo fogo ekologický nízkoenergetický kotel, nebo kominík, který mu blbě protáhl komín a taky bere víc jak on, v každém případě, dům je v jednom plameni a uvnitř je kromě kufrů sbalených do Německa i celá jeho krásná rodinka!

 

Cvach chvíli poskakuje v šoku před domem, ale pak mu dojde, že kdyby se pokusil dostat dovnitř, nejspíš by uhořel a tak se rozhodne zavolat hasiče. Spojení funguje. Operátoři se válí v penězích, protože telefony u nás stojí snad jako jediná služba víc než v Německu a tak se rychle dovolá na dispečink hasičů, kteří mají zbrojnici jen pár kilometrů odsud. Cvach vychrlí na hasiče, který má zrovna noční službu, co strašného se stalo a úpěnlivě prosí aby okamžitě přijeli. Hasič si odkašle a pak soucitně panu doktorovi vysvětli: „Víte pane Cvach, to nepude. My sme zjistili, že v Německu berou hasiči třikrát tolik jak tady a ještě navíc maj o polovinu míň nočních než já, kterej tady dřepim už třetí večír, takže mi už sme tady všichni sbalený a jedem do Hóhenlóhe, kde nám všem nabídli práci. Víte, za ty mizerný peníze mi už tady nemůžeme nasazovat svoje životy, to byste měl chápat, vy se taky v práci můžete ospalej na noční bodnout vo jehlu a chytit třeba ten Ajc. Fakt sorry, ale děkujeme odcházíme.“ Cvach je zoufalý, kleká si i s telefonem na kolena a prosí aby hasiči aspoň jednou naposledy vyjeli a zachránili mu rodinu. „To fakt nepude pane Cvach, ale že ste to vy, tak zkuste zavolat do Lhoty dobrovolníkům, to sou pepici, co se nechtěj učit německy, tak tady zůstali. Maj to sice dál, ale třeba vám pomůžou.“

 

Cvach tedy zběsile vytáčí číslo do Lhotské zbrojnice. Ani tam mu ovšem nepomůžou. „Ježíš, to je mi líto pane doktor, mi bysme přijeli, jenže teďka zrovna hoří taky v Kotěhulkách a v Horních Prdelovicích a protože tam všichni profíci vodešli do Rakouska, tak mi to dneska večír nestíháme. Kluci přišli z práce, ani se nenažrali a do rána budou hasit. Fakt sorry.“

 

Cvach se hroutí na zem a svíjí se tam v zoufalých křečích. Vše je ztraceno!V okamžiku, kdy ho přepadla totální beznaděj se ovšem objevují zelená auta a z nich vyskakují muži v maskáčích. Starosta sběhlý v tom jak to teď chodí, když viděl co se děje, neváhal a zavolal vojáky. Ty totiž nemůžou v pracovní době stávkovat a i když taky neberou zrovna majlant, nemůžou odejít do Bundeswehru, protože by to byla vlastizrada a šli by sedět. Situace se zdá být na chvíli zachráněna, jenže mezitím chytnul od domu i přilehlý les, od něj zase sousedova stodola a od ní i půlka domů ve vesnici. Vojáci se ohánějí jako šrouby, vbíhají do hořících domů, vytahují plačící ženy a děti z plamenů. Nakonec, když je po všem, je v místní sokolovně celá vesnice živá, ale bohužel ne zdravá. Spousta domorodců, včetně Cvachovy rodiny, je popálených a potřebují okamžitě odvést do nemocnice, protože vojenský medik jim může poskytnout jen základní péči.

 

Vojáci tedy volají záchranku, tam se ovšem se zlou potáží: „No víte pánové, nás už tady moc nezůstalo. Cvach a všichni vodjeli do Německa a ta jedna sanitka co funguje, protože Štrosmajerovi se tady u nás z nějakejch záhadnejch důvodů líbí a nejde mu vo peníze, zrovna vodjela do Lhoty, kde taky hořelo. I kdyby sme ale sanitky měli, tak je to stejně marný, protože vod tý doby co sme koupili ten bezva tomograf, co mají jen v Sorboně a tady u nás v Prdelovicích, nemáme peníze na léky a na platy a tak vůbec na nic. Ředitel navíc krade, ale doktoři si to s ním nechtěli rozházet, tak drželi kušny a radši vodešli do Německa, takže se mu nic nedokáže“ Vojáci tedy naloží raněné do náklaďáků a odvezou je do mnohem vzdálenější vojenské nemocnice, která funguje, protože kdyby nefungovala, byla by to vlastizrada.

 

Druhý den už Cvach ví, že rodinka je v bezpečí, ale jeho domeček lehnul popelem, stejně jako půlka vesnice a tak jeho plány na odjezd na nucené práce do rajchu dostaly poměrně velkou trhlinu. Nejdřív potřebuje donutit pojišťovnu, aby mu zaplatila škodu na autě a na baráku. Bohužel, v Anglii byl zrovna nedostatek pojišťováků, takže všichni místní tam rychle odkvapili pracovat za dvojnásobný plat a ten jeden Lojza co tu zbyl to nestíhá. Cvach, který je bez peněz, se ale potřebuje aspoň dostat do vzdálené nemocnice za svojí ženou, takže provizorně přimontuje kolo a vyrazí do autoservisu. Tam mu ovšem stejný Franta, který mu blbě přidělal kolo, oznámí zlou novinu: „Víte pane Cvach, jak teďka ty dochtoři odešli do Německa, tak sem se koukal na tom internetu kolik tam bere automechanik a zjistil sem, že bere dvakrát tolik co já! Tak sme s kucima založili automechanický vodbory a dohodli sme se, že jelikož sme dutý hlavy a německy se učit rozhodně nebudem, tak že teda zvednem ceny na ty německý.“

 

Cvach nemá ani korunu, protože všechno vysolil za hypotéku, lízing a stěhování do Německa a tak začne mechanikovi vyhrožovat, ať mu to kouká vopravit, protože stejně za to v první řadě může on, nebo že ho dá k soudu. Frantu to ovšem nerozhodí: „Pane Cvach, víme jak to je. Soudy jsou přetížený, nestíhaj, soudci maj málo peněz. Než se to vyřeší, tak budem voba v důchodu. Taky by se vám možná hodil právník, ale to bude asi problém, protože ten váš kámoš Lojza zjistil, že když si v Německu řekne dvakrát tolik než má tady, pořád bude o půlku levnější než Němci, takže vzal taky kramle.“

 

A to je příběh doktora Cvacha, který velmi drsným způsobem zjistil, že se vesmír netočí jenom okolo něj, že i na Frantovi z autoservisu, kominíkovi a topenáři může záviset jeho život a že hasiči ze Lhoty, co se vždycky ožerou a poperou na plese, jsou vlastně bezva kluci, kteří toho pro ostatní dělají mnohem víc, než by si jeden vlastně myslel.

 

Jenom ty chudáci vojáci tady museli zůstat, protože u nich by to byla vlastizrada...

 

P.S. Mám obavu, že pokud se mi něco stane, budu se po tomto článku také odjet léčit do Německa. Jelikož je ovšem mým vzorem Jan Hus, nemohu jinak :)


DISCUSSION: