READING


WATCHING


GAMES


LISTENING


Articles
4. 11. 2012 22:39

Recenze HTC 8X a Windows Phone 8

Po dvou spokojených letech používání Windows Phone 7 na stařičkém HTC HD2, se mi do rukou dostala žhavá novinka HTC 8X s novým Windows Phone 8 a já se s vámi musím podělit o svoje dojmy.


Když před dvěma lety Microsoft vypustil do světa svůj restart mobilních Windows pod názvem Windows Phone, byla mi velmi sympatická snaha mnohými nenáviděného softwarového  giganta nikoho nekopírovat a jít si svou vlastní cestou. Na druhou stranu mi ale spartánský design přišel jako poněkud striktní hardcore i pro designové labužníky. Přesto jsem mu dal šanci a do svého telefonu neuvěřitelných možností (HTC HD2) jsem flashnul ROM s první verzí WP7 a vyměnil s ní dualbootovací dvojkombinaci Windows Mobile 6.5 a Android MIUI.

 


K mému vlastnímu překvapení jsem našel v nových Windows veliké zalíbení a už u nich zůstal. Je to rychlé, jednoduché, příjemné, dobře vymyšlené a na tři roky starém telefonu to jede zcela bez problémů stejně rychle jako nejnovější výkřiky módy za desítky tisíc. Na nesmrtelném HTC HD2 se pak postupně vystřídaly všechny verze WP včetně Manga 7.5 a teď dokonce i první leaknutá verze  dosud nevydaného 7.8. Když ovšem Microsoft oznámil WP8, které díky zastaralému HW naportovat na HD2 asi nepůjdou, začal jsem pošilhávat po novém telefonu a jakmile HTC k uvedení své vlajkové lodi uspořádalo velmi lákavou akci, neváhal jsem a koupil jejich vlajkovou loď 8X.

 

Jak si tedy nejnovější verze Windows Phone, na zatím nejlepším telefonu pro tento OS, vede ve srovnání s tři roky starou vykopávkou? Jaký je rozdíl mezi WP8. 7.5 a 7.8? A jsem s Windows spokojený, což je otázka, na kterou se mě ptají všichni prodavači v obchodech s telefony.

 

Design

8X vypadá na první pohled velmi dobře. Je trochu trapné, že se HTC rozhodlo poměrně značně “inspirovat“ designem Nokie, ale pokud budeme přestírat, že o tom nevíme, je třeba přiznat, že telefon sám o sobě je elegantní a jiný, než dnešní pochromované nádhery. Tělo je zezadu decentně matně pogumované, všechno je jeden kus plastu, telefon nejde rozebrat, baterie vyndat a ve vnitřnostech se tím pádem nejde hrabat jako u iPhone. Po estetické stránce je všechno v pořádku, bohužel, praktičnost designu je naopak největší slabinou nového HTC.


Po estetické stránce je všechno v pořádku, bohužel, praktičnost designu je naopak největší slabinou nového HTC.

 

8X má zcela stejnou úhlopříčku i výšku displeje jako HD2, ale přesto je o 11mm vyšší. I když to tak na první pohled díky ostrým zkoseným hranám nevypadá, je 8X jen o 1mm tenčí než HD2 a na šířku je identické. Zdánlivě podobné rozměry znamenají ovšem obrovský rozdíl v uživatelském komfortu.
HD2, které ještě nedávno, před nástupem XL pádel, lidé považovali za obří, se skvěle drží a jde poměrně dobře ovládat jednou rukou. 8X se díky ostrým hranám drží špatně a ten centimetr o který je delší znamená, že když palcem telefon zapnete, nedosáhnete následně na tlačítka dole, takže musíte po zapnutí „přeručkovat“. Pak ovšem zase nedosáhnete nahoru. Buď tedy musíte používat telefon oběma rukama, nebo riskujete, že vám dřív nebo později upadne. A hrozba je to poměrně velká.

 

 

Nejhorší je, že tento nedostatek není vynahrazen žádnou výhodou. Kdyby byl telefon větší, protože má větší displej, asi bych neprotestoval, jenže když při stejné velikosti displeje došlo k nafouknutí rozměrů, je to opravdu zcela jasná a pro mě dost zásadní nevýhoda. Kupříkladu stejně velké HTC One X+ má displej o půl palce větší. WTF?

 

Kdyby byl telefon větší, protože má větší displej, asi bych neprotestoval, jenže když při stejné velikosti displeje došlo k nafouknutí rozměrů, je to opravdu zcela jasná a pro mě dost zásadní nevýhoda.

 

K tomu přičtěte ještě další, na první pohled neviditelné, nedomyšlenosti. Ovládací tlačítka na bocích telefonu jsou poměrně titěrná, částečně zapuštěná do těla a jdou dost ztuha mačkat. Navíc mají stejnou barvu jako tělo telefonu, které ke všemu na sobě nemá žádný výrazný designový prvek. To je sice vizuálně hezké, ale znamená to, obzvlášť u černé varianty, že když vytáhnete telefon z kapsy, máte problém najít kde má vršek a kde spodek a pokaždé ho budete otáčet a hledat kde se zapíná. Což je opravdu opruz.
Když to shrnu, telefon je na první pohled krásný a můžete s ním machrovat, ale je dost nepraktický, přičemž jeho větší velikost nepřináší žádné výhody.

 

Tady někde jsou tři hardwarová tlačítka, kdepak asi?


Na svém webu HTC píše: „Určitě s námi budete souhlasit, že 8X je neobyčejně pohodlný jak v dlani, tak u ucha.“ Na to odpovídám, že s tím tedy určitě nesouhlasím. Ani omylem :)

 

Hardware

Uvnitř telefonu najdete dvoujádro od Qualcomu taktované na 1,5GHz a 1GB RAM. Z pohledu některých androidích „turbo mega ultra hyper“ zařízení to nemusí vypadat jako žádná velká revoluce, ale vzhledem k tomu, že na rozdíl od Androidu jede WP plynule a bez problémů i na levném low end hardware jako je Lumie 610 za tři tisíce s 256MB RAM, je potřeba ke specifikacím přistupovat poněkud jinak, než je zvykem.


S rychlostí telefonu jsem neměl sebemenší problém ani u mnohonásobně „pomalejšího“ HD2 a nenarazil jsem ani na jednu aplikaci, která by dělala problémy, protože je málo výkonu. 8X je rychlé, hodně rychlé a prostě se vám nestane, že by se někdy zadrhl, na rozdíl od většiny Androidů, kde po té, co ho budete používat pár měsíců, se systém zasviní, zpomalí a začne padat i na „padesátijádrovém CPU s 8TB RAM“. Souboj s Galaxy SIII, které má o dvě jádra víc, by dopadl minimálně vyrovnaně, ale vsadil bych se, že 8X bude podstatně bezproblémovější.

 

Všechno reaguje prakticky instantně, scrolling a veškeré animace jsou zcela plynulé, aplikace jsou rychlé.


Bavíme se zde zřejmě o největší výhodě WP oproti konkurenci – je neskutečně rychlý i na mizerném HW, velmi stabilní a dobře napsaný, takže se s každou další nainstalovanou aplikací něco nespouští na pozadí a systém se nestává pomalejším. To všechno, vzhledem k výkonnému CPU, platí u 8X dvojnásob. Všechno reaguje prakticky instantně, scrolling a veškeré animace jsou zcela plynulé, aplikace jsou rychlé.


Nemíním zde zabředat do žádných výkonových onanií, ale pokud chcete čísla, tak Nokia 610 a HD2 se pohybují v testovacím benchmarku WP Bench někde okolo 50-60 bodů, HTC Titan a Lumia 900 okolo  90ti a 8X a Nokia 920 jsou někde na 220 a jsou tedy 2.5x rychlejší než nejlepší mobily s WP7.5 a 5x výkonnější než první generace WP7.

 

Z určitých úhlů vypadá 8X štíhle, ale v reálu je skoro stejně tlusté jako stařičké HD2.


Slabinou starších WP telefonů bylo u některých aplikací „pomalejší“ spouštění. To je minulost a třeba na spuštění facebook aplikace budete čekat „veledlouhé“ tři sekundy včetně načtení novinek z netu, což u hacklého HD2, nebo Nokie 610 trvalo sekund skoro 20. I probouzení uspaných aplikací v multitaskingu je teď už prakticky instantní a to i u těch náročnějších programů typu navigace.


"Vlajková loď“ WP8 je totiž vybavená chabými 16GB úložiště a z nějakého naprosto nepochopitelného důvodu si nemůžete koupit telefon s pamětí větší a nenarvete do něj ani SD kartu! WP8 přitom karty podporuje a levnější model 8S slot na karty má!!!


8X ovšem jednu zásadní HW slabinu má, a přiznám se, že podezírám konstruktéry v HTC a NOKII z pokročilé demence. „Vlajková loď“ WP8 je totiž vybavená chabými 16GB úložiště a z nějakého naprosto nepochopitelného důvodu si nemůžete koupit telefon s pamětí větší a nenarvete do něj ani SD kartu! WP8 přitom karty podporuje a levnější model 8S slot na karty má!!! Stejné je to i u Nokie 920, která má sice 32GB, ale opět bez karty, zatímco Lumia 820 karty má. Pokud tedy chcete do telefonu narvat hodně muziky a zároveň mít dobrý foťák a velký displej, máte jak u Nokie, tak u HTC smůlu a je to rozhodování - buď hodně paměti, WVGA rozlišení a mizerný foťák, nebo 720p displej, super foťák a mizerná paměť. Je to zcela nepochopitelný exces, kterým HTC a NOKIA nahrávají do karet Samsungu, jehož ATIV S bude mít všechno, kromě toho foťáku.

 

Fotoaparát

Foťákem 8X se HTC docela chlubí. Není to sice ani omylem takové dělo jakým disponuje Lumia 920, která je vskutku revoluční, ale oproti jiným mobilům to je stále docela nadprůměr. Světelnost má vynikající hodnotu f2.0 a i ohnisková vzdálenost 28mm je obstojná. Samsung Galaxy SIII je na tom v obou parametrech hůř a v přímém srovnání jsou fotky za špatných světelných podmínek na první pohled tmavší a díky větší ohniskové vzdálenosti se toho do záběru vejde míň. Širokoúhlý je i foťák na přední straně, takže třeba při Skypování se do záběru vejde víc lidí. Jakmile je ovšem méně světla, začnou být snímky docela zašuměné a mázlé.

 

Světelnost má vynikající hodnotu f2.0 a i ohnisková vzdálenost 28mm je obstojná.

 

Video můžete točit ve Full HD a záznam vypadá opravdu dobře i za horšího světla. Na rozdíl od třeba iPhone můžete foťák i poměrně zevrubně nastavit.


Pořád se sice nejedná o náhradu ani za lepší kompakty, ale jako pohotovostní cvakátko momentek 8X poslouží velmi dobře a vyrovná se, nebo lehce předčí většinu svých konkurentů.

 

 

Dvě ukázky výstupu fotoaparátu za ne zrovna dobrých světelných podmínek.

 

Displej

Jestli něco může být skutečná chlouba 8X, je to displej. Úhlopříčka 4.3 palce je stejná jako u HD2, větší než u iPhone5 a považuji ji za ideální velikost u smartfounu. Díky poměru úhlopříčky a rozlišení má displej vynikající DPI, překonávající Retinu u iPhone a nutno říct, že Windowsům to na něm velmi sluší.


Nebudu zde řešit reklamní kecy výrobců, protože si nemyslím, že je podstatné, jestli je displej Clear Bright, Total Dark, nebo True Black, ani jestli má o deset pixelů na šířku navíc než konkurence, ale jak se na něj kouká. Osobně nesnáším Amoled dipleje Samsungu, které mají sice možná nejčernější černou, za to všechny ostatní barvy jsou jen odstíny zeleno modré. Naštěstí 8X není ten případ. Barevné podání je neutrální, barvy jsou krásně syté, jas dobrý, pozorovací úhly dostatečné a rozlišení opravdu pěkné. Černá není možná tak černá, ale pokud je to daň za přirozené podání barev, tak mi to vůbec nevadí. Ani při rychlém scrollingu není nic rozmazané a barvy do sebe nepřetékají, což se dělo třeba u HD2. Displej má navíc na dotek velice příjemný hladký povrch a jako bonus ho chrání Gorilla Glass II.

 

Barevné podání je neutrální, barvy jsou krásně syté, jas dobrý, pozorovací úhly dostatečné a rozlišení opravdu pěkné.


Jediné co mi trochu vadilo je zúžení displeje o 2mm a protažení o 1mm oproti HD2. Je to důsledek zvoleného rozlišení, ale přiznám se, že i když se to nezdá, ty dva milimetry dělají hodně a displej působí mnohem víc širokoúhle a já nemám rád širokoúhlé displeje u mobilních zařízení. Jsou vrcholně nepraktické a formát nemá žádné opodstatnění pro každodenní používání. O něco širší (768p vs 720p) displej u Nokie 920 je mi sympatičtější. Nicméně není to až zas taková tragédie a po pár dnech jsem si zvykl.
Zde je potřeba zmínit ještě doteková tlačítka BACK, WINDOWS a SEARCH, která jsou součástí displeje a jelikož nejsou mechanická, nehrozí, že jejich stiskem v kapse zapnete telefon a budete si fotit kapesník a drobné, jako se mi to neustále dělo s HD2.

 

Srovnání velikostí displejů HD2, 8X a Lumie 610.

 

Hudba

8X se honosí označením BEATS AUDIO bez nějakého dalšího upřesnění, co přesně to vlastně znamená a v čem je kupříkladu HW lepší než u telefonu bez tohoto loga. Má snad 8X lepší výstup a DAC, než je zvykem? Pravděpodoně má, protože zvukový výstup je opravdu znatelně lepší než u HD2. Telefon připojuji v autě přes AUX a i tam byl rozdíl oproti výstupu z HD2 poměrně zásadní – důraznější basy a čistší podání zvuku jsou na první pohled zřetelné. V zásadě mi pak ani moc nevadí, že v telefonu nedostanete nějaký pokročilý equalizér a nastavení zvuku je omezenější než bylo u HTC Diamond s Windows 6.1 – Beats Audio ON a OFF a to je všechno. Ale hraje to dobře, takže to vlastně ani nevadí.

Co se hudebního přehrávače týče, je poměrně jednoduchý a jelikož nemáme přístup k XBOX Music, musíme se obejít bez funkcí jako je automatické stahování tapet s kapelami na pozadí, biografie a samozřejmě možnost nakupování hudby. Výhodou WP ovšem je, že poměrně spartánský, ale skvěle funkční přehrávač lze před další aplikace poměrně zásadně rozšířit. Posloucháte nějakou kapelu a chcete si přečíst texty? Stačí stáhnout aplikaci Lyrics, která se automaticky objeví jako volba v music hubu a jakmile na ní kliknete, automaticky vám stáhne text k právě přehrávané skladbě a info o kapele.

 

 

Windows Phone 8

No a jsme u toho na co všichni určitě čekáte: „A co Windows Phone 8? Je to dobrý?“


Vezmu to trochu oklikou. Především je potřeba říct, že pokud máte stávající WP telefon a jste strašně nasraní, že nedostanete WP8, nemusíte se vůbec trápit. Microsoft tuhle část PR kampaně k velké smůle Nokie neskutečně posral. Posledních pár měsíců jsem používal nedokončenou verzi WP7.8 a pokud se mě zeptáte, jestli je finální verze WP8 nějak významně jiná, tak vám řeknu, že ne. Nevidím sebemenší důvod, proč by se WP7.8 nemohlo nazývat WP8, protože ty největší změny se odehrály v podpoře nového hardware a asi nikdo nečeká, že se mu nainstalováním nové verze Windows zvedne rozlišení a počet jader procesoru. Stejně jako dostávají majitelé iPhonů nové verze iOSu, které mají stejné číslo, ale chovají se dost odlišně, mohl si Microsoft odpustit trapnou ostudu a pojmenovat s klidem WP7.8 číslem 8. Největší změny v GUI, totiž budou u obou systémů prakticky identické (mnou testovaná verze 7.8 se občas lišila, ale nebyla hotová a nešlo o nic zásadního).


Nová obrazovka START je rozhodně praktičtější, i když pro někoho možná bude o něco méně elegantní. Bohužel zmizel zlatý řez, který mi při uvedení WP7 přišel zcela zbytečný a teď, když je všechno vycentrované na střed, jsem pochopil, k čemu byl. Díky tomu jsou teď velké dlaždice velké možná až moc.
Jinak je to ovšem paráda. Na menší plochu se vejde více věcí, a pokud si chce někdo vyrobit stěnu mini ikonek jako u Androidu, nic mu v tom nebrání, na obrazovku se jich vejde 32.

 

Pokud zresetujete svůj telefon, stačí zadat svoje LIVE ID a heslo a rázem máte v 8X zpátky většinu věcí, které potřebujete.


Většina ostatních menu i design systému ale zůstal stejný, jenom spolu s větším rozlišením o trochu zkrásněl. Skvělé jsou široké ikony HUBů, kterých je teď mnohem víc. HTC kupříkladu konečně udělalo svoje trademarkové SENSE hodiny s počasím, i když v minimalistické metro podobě.


Další pro mě velmi důležitou změnou je, že se konečně zlepšilo zálohování. WP7 na tom nebyly díky Live účtu špatně, protože všechny kontakty a emaily se už dřív ukládaly v cloudu, teď se tam ovšem ukládá i nastavení aplikací, záložky a SMS zprávy (konečně!). Pokud zresetujete svůj telefon, stačí tedy zadat svoje LIVE ID a heslo a rázem máte v telefonu zpátky většinu věcí, které potřebujete.

 


Změny nastaly i u Office, kde se oddělilo One Note do samostatné aplikace a naopak zmizel samostatný Skydrive a teď je to součást hubu Office. Překvapilo mě, že po té, co jsem nastavil LIVE účet a firemní EXCHANGE, Office sám našel mnou editované dokumenty z firemního Sharepointu, ale nedokázal je pak otevřít, což se nepodařilo ani po pokusu sharepoint nastavit, což je poněkud fail. Jinak je ovšem provázanost WP8 a cloudového Skydrive a Exchange vynikající a oproti třeba iOSu zcela jiná liga.
Fotky, které telefonem vyfotíte, se ihned posílají do cloudu, kde jsou následně snadno dostupné (nutno podotknout, že se ukládají v rozlišení menším, než je maximální rozlišení foťáku), videa můžete ihned po natočení odeslat tamtéž, zálohují se zde kontakty, zprávy a emaily.

 

...provázanost WP8 a cloudového Skydrive a Exchange je vynikající a oproti třeba iOSu zcela jiná liga.


S cloudem taky konečně začaly fungovat i věci jako třeba skupiny kontaktů. Teď, když vytvoříte na PC novou skupinu kontaktů ve vašem webovém Outlooku, máte ji hned i v telefonu a můžete z ní udělat HUB. Skupina už může mít více lidí než 20 i když pokud jich dáte víc jak 25, přestanou fungovat updaty ze sociálních sítí, což je lehce nepochopitelné. Stejně tak úplně nerozumím tomu, proč musím samostatně zadávat do telefonu údaje o svém Facebooku, když u Twitteru a LinkedIn stačí, že je mám nastavené (stejně jako Facebook) v Live účtu, ale to je detail. Obrázky ze SKydrivu můžete ihned sdílet na sociálních sítích, takže u Twitteru nepotřebujete žádné TwitPicy a samozřejmě není k zahození ani možnost updatovat svůj status hned pro několik sítí zároveň přímo ze systému atd.


Zapomenout nesmíme ani na veledůležitou novinku - telefon se konečně chová jako MASS STORAGE zařízení a můžete si do něj kopírovat libovolné soubory a používat ho jako flash disk!!!! Hurá!


Kromě toho přibyl ještě dětský koutek, společné prostory pro komunikaci s vybranými kontakty a třeba drobné vylepšení lock screenu, hudebního přehrávače, marketu a dalších. To všechno zřejmě dostanou i majitelé starších zařízení s updatem na WP7.8. Systém prostě funguje stejně dobře jako dřív a navíc došlo k několika příjemným změnám k lepšímu.

 

Konečně začal jakž takž fungovat Bing a na dotaz o nejbližší restauraci vám už nebude vyhazovat nabídky nějakého pajzlu v Texasu, ale české odkazy.


Co potěšilo velmi, je také fakt, že konečně začal jakž takž fungovat Bing a na dotaz o nejbližší restauraci vám už nebude vyhazovat nabídky nějakého pajzlu v Texasu, ale české odkazy. Jeho použitelnost se tak dostala takřka na úroveň Googlu. i když funkčnost není rozhodně ještě na úrovni, jakou mají Američané. Stejně tak potěšily lepší mapy, i když jejich funkčnost je pořád omezená. Moc to naštěstí nevadí, jelikož v marketu jsou zdarma vynikající Mapy.cz a gMaps.


I Internet Explorer 10 je bezvadný, rychlý a nemá žádné větší problémy s korektním zobrazováním i složitých stránek. Díky rozlišení si pak můžete vychutnat i jejich desktopové podoby líp, než na leckterém netbooku. Největší problém je, že se Explorer nenaučil přeformátovávat text stránek podle úrovně nazoomování a to je fakt trapas.


Největší změny se ale odehrály pod kapotou a pochopitelně na HTC Radar fungovat nebudou. WP8 podporují víc rozlišení displeje, vícejádrové procesory, NFC (v systému je aplikace Peněženka pro placení, která si sama z Live účtu vyčetla údaje o mé platební kartě), je přepracované a rychlejší jádro systému, přibyla podpora SD karet (u 8X trestuhodně nevyužitá) a další, pro normální uživatele často neviditelné, ale důležité funkce a systémové změny.

 

 

Ekosystém

Windows Phone má přes všechny svá pozitiva stále pověst nedomrlého outsidera a otloukánka, do kterého si každý rád rýpne, často především lidé, kteří je v životě nezkusili. Jak to tedy vypadá v tuto chvíli?

V appstore je přes sto tisíc aplikací, takže to opravdu už není taková bída, jak se leckdo snaží tvrdit. Navíc je potřeba říct, že celá řada aplikací pro WP má právě zde velmi povedené verze, mimo jiné i díky využívání UI zásad Windows. Překvapivě velice slušný je i počet a úroveň českých aplikací.

 

Jen namátkou vyjmenuji ty nejzajímavější kousky, které používám já: Aukro, 4th&Mayor (Foursquare), Kindle, Ebay, Facebook, Evernote, XDA, Google, gMaps, Heureka, Hotels.com, iDnes, E15, Novinky.cz, IMDb,  FDb.cz (skvělý program TV a kin a zároveň filmová databáze), Musixmatch, Mapy.cz, Navigon, Paypal, Reality.cz, SMS jízdenka, Soundhound, Netflix, Spotify, Engadget, IGN, Verge, Tripadvisor, Twitter, Wikipedia, XBMC remote, JRiver MC Remote, Lomogram (něco jako Instagram) a další. Banky jako třeba ČSOB mají už své internetové aplikace. Příští rok přijde do appstore Pandora s předplatným na rok zdarma a můžeme pokračovat. Normální uživatel tak má většinu potřebných aplikací zajištěnou a může bez problémů fungovat. Napojení na microsoftí infrastrukturu je taktéž super - Skydrive, Office, One Note, Sharepoint. Ve WP8 je už konečně i podpora korporátních zákazníků.

 

Na druhou stranu se připravte i na některé microsoftí zhovadilosti. Zdá se totiž, že hoši Steva Ballmera moc nestíhají a tak dodělávají věci za pochodu.


Pokud jste vlastníkem Maca, nemusíte se obávat, že vám WP nepojede. Telefon jde dokonce připojit k iTunes a nahrávat na něj zakoupené skladby.


Na druhou stranu se připravte i na některé microsoftí zhovadilosti. Zdá se totiž, že hoši Steva Ballmera moc nestíhají a tak dodělávají věci za pochodu. Zcela záměrně jsem třeba až doposud nezmínil, před vydáním WP8 vyzdvihovaný Skype, protože ten v tuto chvíli prostě není. Není ani ten nový, protože ještě není hotový, ale ani ten starý! Stejně tak nefunguje Navigon a pár dalších aplikací, které potřebují úpravy, aby na WP8 běžely. I Windows 8 ovšem mají svoje problémy a tak třeba aplikace na připojení k PC je oproti skvělému a léta vyvíjenému Zune, který už používat nejde (!), naprostá minimalistická bída, která vypadá jako beta verze a betaverzí také nejspíš bude.

 

Zastrčený zapadákov

Bohužel v našich končinách nefunguje díky kreténským regionálním omezením nejrůznějších vydavatelů ani obchod Xbox music, Spotify, Netflix a další podobné služby. Podobně je na tom ale i Android. Stejně tak nefunguje zadávání hlasových pokynů v češtině, i když tady se Microsoft docela činí a jazyků je již podstatně víc, včetně třeba polštiny, takže se časem snad taky dočkáme.


U HTC se připravte také na relativně základní vybavení softwarem kromě jejich hubu s hodinami, počasím a akciemi nedostanete takřka nic navíc. Nokie v souboji s 8X vyjde na tomto poli jako jasný vítěz, protože v ceně telefonu dostanete plnohodnotnou offline navigaci, skvělé mapy, jízdní řády a celou řadu dalších skvělých aplikací, za které na 8X budete muset zaplatit stovky korun v marketu.

 

 

Kutilství

WP nejsou a nemají být tak otevřené jako Android, což přináší celou řadu omezení, ale plynou z nich i výhody. Uzavřenost systému znamená, že ho má Microsoft, stejně jako Apple iOS, pod kontrolou a je tak stabilní, rychlý a spolehlivý. Osobně považuji WP8 za nejlépe vymyšlený a zpracovaný operační systém, jehož jedinou nevýhodou je momentálně omezenější nabídka aplikací, což ovšem není přímo vada systému, ale vcelku přirozená situace, vzhledem k jeho stáří.

 

Osobně považuji WP8 za nejlépe vymyšlený a zpracovaný operační systém, jehož jedinou nevýhodou je momentálně omezenější nabídka aplikací...


Na druhou stranu nenainstalujete si na něj ani tak snadno mnoho bastlířksých aplikací (utilitky, emulátory a nejrůznější pololegální hacky) někde bokem a hůř se na něj taky krade  I když ani to není tak úplně pravda…


Pokud telefon odemknete, můžete na něj totiž instalovat neschválené aplikace, stejně jako na Android a dokonce snáze a lépe, než na Jailbreaknutý iOS. Existuje hned několik alternativních marketů a i ta zlodějna je pak docela snadná. Dokonce se zpřístupní souborový systém a můžete tak do a z telefonu kopírovat soubory. V marketech je k dispozici třeba navigace Waze, nebo Google Chrome a Opera! Nabídka zatím není rozhodně tak široká jako u Androidu, ale potenciál tu rozhodně je.


To ale zatím není u WP8 a 8X možné, i když první RUU ROM už je venku a je jen otázkou času, kdy to možné bude.

 

Pro koho to je?

Pokud jste typem člověka, který my jednou vysvětloval, že nutně potřebuje mít možnost ovládat pomocí androidu z hospody server v práci přes jakýsi Java aplet a při tom paralelně v multitasku stahovat torenty, hrát v emulátoru PSX Gran Turismo a u toho mít neustále zobrazenou informaci o tom, kolik to stojí telefon paměti, WP jistě není pro vás. Tohle prostě nejde.


Pokud ale chcete funkční systém, který nepadá, běží stabilně i bez dvou restartů denně, má perfektně zaintegrované sociální sítě, skvěle se v něm pracuje s kontakty, emaily, fotkami, dokumenty z Office a přitom je svižný, jednoduchý a celkově uživatelsky velmi příjemný, pak vám ho vřele doporučuji.

 

Používám WP dva roky, vyhovuje mi a nemám naprosto pocit, že by mě nějak omezoval.


Používám WP dva roky, vyhovuje mi a nemám naprosto pocit, že by mě nějak omezoval. Telefon používám hlavně k telefonování, komunikaci, sociálnímu síťování, čtení RSS, navigování, občasnému hledání nějaké informace a jako hudební přehrávač. To, co dělá běžný uživatel s telefonem 90% času, děla Windows Phone 8 podle mě lépe, než konkurence a při porovnávání parametrů se na to nějak zapomíná. Jakmile ovšem dojde na nějaké specialitky, jejichž výčet může být prakticky nekonečný, ale v praxi je 90% uživatelů nikdy nevyužije, je to poněkud horší. S Windows Phone se nemůžete klepáním na vršek telefonu  vracet v dlouhých seznamech na začátek, ani jako Samsung GAlaxy SIII nesleduje vaše oči a podle toho omezuje vypínání a převracení displeje. Když ovšem dojde na telefonní seznam, což je funkce určitě důležitější, minimálně u mě WP vede na celé čáře a z Androidu dostávám doslova vyrážku :)


To, co dělá běžný uživatel s telefonem 90% času, děla Windows Phone 8 lépe než konkurence a při porovnávání parametrů se na to nějak zapomíná.

 

Shrnutí

HTC 8X je designově hezký telefon, který skvěle fotí, kvalitně přehraje hudbu, má vynikající displej a obrovský výkon, který vám bude bohatě stačit na cokoli, co po něm budete chtít. Jeho operační systém je originální, uživatelsky velmi dobře vymyšlený, přehledný, přívětivý a hlavně rychlý, spolehlivý a stabilní. Nabídka aplikací a ekosystém je už velice slušná a některé služby jsou zde lepší než kdekoli jinde a konečně u nás začal rozumně fungovat třeba i Bing a mapy.


Na druhou stranu s ergonomií je 8X poněkud na štíru, protože se moc dobře nedrží a při své velikosti mohl mít větší displej. Pokud chcete telefon používat jako přehrávač hudby a máte jí víc než 16GB, 8X váz zklame, protože kapacita úložiště je oproti konkurenčním vlajkovým lodím dost malá. Operační systém pak má někdy poměrně velké mezery - nejde hlasem ovládat v našem jazyce jako Android, nekoupíte si přes něj hudbu jako na iPhone, nezahrajete si na něm tolik her a občas budete trochu žárlit, že hned nebudete mít všechny poslední cool aplikace jako přátelé s iPhonem.

 

Pro mě osobně je tedy souboj relativně vyrovnaný a záleží jen na tom, jaké má kdo osobní preference. To ovšem neznamená, že by neměl Microsoft co vylepšovat...

 

Všechno se ale nedá vyjádřit selskými počty a některé věci jsou mnohem důležitější, než se může zdát. Když vám přijde SMS, budete si chtít přečíst nebo napsat email, najít někoho v kontaktech, nebo přeskočit do jiné aplikace, bude to ve WP s největší pravděpodobností fungovat mnohem lépe a rychleji než u konkurence. WP má třeba asi nejlepší dotykovou klávesnici, nejlepší cloudové služby a nejlépe vymyšlené GUI a já bych tyto funkce nevyměnil ani za milion aplikací na Google Play.


Je otázka, čemu dáváte přednost vy, a jak se vám bude WP8 líbit v porovnání s konkurencí. Kdyby bylo 8X o 10mm kratší a mělo slot na SD kartu, nebo 64GB úložiště, neváhal bych mu dát 90%, takhle je to pro mě s odřenýma ušima za 80%. Galaxy SIII a iPhone by dostaly zřejmě stejně. Andoid sice považuju za naprostý chaos, ale jeho otevřenost a modifikovatelnost to vynahrazuje. iOS je pro změnu zase moc jednoduchý, omezený a dnes už zastaralý, zachraňuje to ovšem obří nabídka skvělých aplikací. Pro mě osobně je tedy souboj relativně vyrovnaný a záleží jen na tom, jaké má kdo osobní preference. To ovšem neznamená, že by neměl Microsoft co vylepšovat. Pořád toho je opravdu hodně.

 

Srovnání se stařičkým a modifikovaným HD2 pak pro 8X dopadá po hardwarové stránce samozřejmě skvěle - je rychlejší, má lepší displej a mnoho novinek. Nejdená se ovšem o žádnou revoluci. Moje HD2 pak má pro změnu 64GB úložiště, je menší a lépe se drží v ruce. Nad tím by se v HTC měli pro příště vážně zamyslet. Jelikož má můj hudební archiv hodně přes 60GB a rád ho mám při sobě a zároveň chci mít po ruce kvalitní foťák, budu si muset počkat na Nokii 920 a ani ta zcela nesplní moje potřeby. Pravda je, že na Androidu bych odpovídající mašinku našel snadno. Jenom kdyby na ní neběžel ten Android :)

 

80%

 

Dan Vávra, fotografie autor


DISCUSSION: